• Symbian – 10 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć…

Symbian – 10 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć…

21 czerwca 2010
by IuDeX

B
Jeśli używasz smartphone’a firmy Nokia, to prawdopodobnie działa on na systemie operacyjnym Symbian. Jest to oprogramowanie, które odpowiada za to, żeby wszystko działało jak należy. Zawiera w sobie aplikacje, które zainstalowane są już „od nowości”.

To długa historia Cofnijmy się ok. 20lat wstecz. Brytyjska firma Psion zaczęła produkować the EPOC OS, który był prekursorem dzisiejszego Symbiana. System był używany w organizerach od 1987roku. EPOC został tak nazwany, gdyż zapoczątkował nową epokę; rozeszła się także pogłoska, że nazwano go „Elektronicznym Kawałkiem Sera”.

Producenci smartphoenów zaczęli pracę nad użytkiem systemu w ich telefonach. Efektem tego było pierwsze urządzenie wydane w roku 2000. Nokia 9210 Communicator – pierwszy „otwarty” telefon z Symbianem, ponieważ pozwalał na instalację własnych aplikacji!

Żongler Symbian jest godny uwagi również dlatego, że jako pierwszy stosował wielozadaniowość z wywłaszczaniem. Każdy wie czym jest wielozadaniowość, lecz co z tym „wywłaszczaniem”? Oznacza to, że system operacyjny może przerwać aplikację i oddać zasoby do użytku innej – bez wyłączania tej pierwszej całkowicie. (mam nadzieję, że zrozumiałe ;) ) W praktyce oznacza to, że możesz używać np. kalendarza podczas gdy w tle uruchomiony jest proces odpowiedzialny za alarm – gdzie nie pobiera on wielu zasobów.

Bilet Zaczęło się od elektronicznego kawałka sera, lecz Symbian stał się naprawdę dużym serem w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Około 81 milionów smartphone’ów z tymże OS’em – od różnych producentó – sprzedano w 2009r., co daje 49.6% rynku.

Nowy Po dziewięciu „pełnych” wydaniach (symbian w wersji 1, 2..) i wielu mniejszych dla konkretnych urządzeń, Symbian Software Ltd. został przejęty przez Nokię w 2008r. To odnowiło system – pod opieką fundacji –jako platforma, którą każdy mógł za darmo używać, co doprowadziło także do udostępnienia jego kodu źródłowego. Dokładnie w lutym 2010.

Open Source Symbian to platforma i system operacyjny. To znaczy, że każdy może pobrać go ze strony i używać. Skąd? www.developer.symbian.org

Founder’s Footsteps Symbian jest administrowana przez Symbian Foundation.Ta niezależna organizacja przegląda kod, koordynuje prace na rzecz rozwoju systemu i przekazuje to ludziom. Nie są oni jednak głównymi programistami. Jak każde oprogramowanie open source, Symbian jest pisany przez armię programistów, czasem pracujących dla producentów telefonów i oprogramowania, nowych usług, bądź też niezależnie.

Symbian^3 wymawiane jako ‘Symbian Trzy’ i jest (co nikogo nie zaskoczy) trzecią platformą stworzoną przez Symbian Foundation. Przynosi ona szybszą pracę interfrejsu użytkownika, ulepszone wsparcie warstw grafiki, efektów oraz wsparcie HDMI dla lepszej jakości. Nokia N8, której premiera zbliża się wielkimi krokami jest pierwszym telefonem z tymże systemem.

Symbian^4 jest aktualnie we wczesnym stadium rozwoju, choć jego szybki rozwój oznacza, że pierwszych urządzeń z tą wersją możemy oczekiwać już na początku roku 2011. Koncentruje sie na nowym interfrejsie – Direct UI. Dla programistów, Qt – wbudowany w Symbian’a^3 – Stanie się standardowym środowiskiem. Qt umożliwia programistom dostosowanie kodu do wielu różnych urządzeń.

The Door’s Open Symbian Foundation z zadowoleniem przyjmuje nowe pomysły – dla nowych urządzeń, funkcji i aplikacji– i to nie tylko od programistów „wagi ciężkiej” czy elektroników z doświadczeniem. Strona Symbian Ideas pozwala na przedstawienie nowych propozycji, czy też komentarzy i ocen do innych.


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.