• Wpływ konsumentów na rozwiązania technologiczne stosowane w urządzeniach mobilnych

Wpływ konsumentów na rozwiązania technologiczne stosowane w urządzeniach mobilnych

22 czerwca 2010
by bastard3son

Oczywistym jest, że konsumenci mają wpływ na to, jakie są kolejne modele urządzeń mobilnych. Niekoniecznie chodzi o bryłę urządzenia, a raczej o rozwiązania technologiczne. Główną drogą producentów takich urządzeń jest połączenie kilku urządzeń w jedno. W początkach istnienia telefonów komórkowych, można było z nich… dzwonić. I nic więcej. Technologia nie śpi, więc po jakimś czasie w telefonach pojawiła się funkcja Short Message Service, czyli popularne SMS’y. Dzięki nim można była przekazać drugiej osobie krótką wiadomość bez konieczności płacenia za drogą pierwszą minutę (tak, nie zawsze istniało naliczanie sekundowe). W ten sposób połączono telefon z wiadomościami.

Jeśli się nie mylę to kolejnym dodatkiem do telefonów były tryby głośnomówiące. Dlaczego? Konsumenci wyparli takie działanie na producentach, ponieważ dzięki temu można rozmawiać przez telefon np. podczas prowadzenia samochodu. A więc jest udoskonalenia połączeń głosowych. Kolejną rzeczą były radia w telefonach. Tak więc dzięki temu telefon łączy już 3 funkcje. To jednak dalej nie wszystko…

Powstanie kolorowych wyświetlaczy do telefonów komórkowych pozwoliło na montaż aparatów cyfrowych w telefonach (4 funkcje w jednym urządzeniu), a rozwój technologii spowodował, iż można także było nagrywać sekwencje wideo, a więc jest to już 5 funkcji.

Następnie zaczęto udostępnianie większej ilości pamięci do dyspozycji użytkownika – zdjęcia i filmy swoje zajmowały. Kolejną funkcją było dodanie odtwarzacza muzyki. Dzięki temu człowiek zamiast 6 urządzeń, miał jedno. Jako, że muzyki przybywa, to i pamięci powinno. Dla ułatwienia zaczęto stosować sloty kart pamięci. W efekcie do funkcji telefonu dodano dysk przenośny.

Dalej przyszedł internet w wersji mobilnej, a więc do telefonu można by przypisać określenie terminal internetowy.

Następnie udostępniono połączenia wideo, które jakoś nie są zbyt popularne – przynajmniej w Polsce.

Przyszła era nawigacji satelitarnych, więc i one znalazły swoje miejsce w urządzeniach mobilnych. Do tego jeszcze przychodzi system płatności zbliżeniowych.

To chyba najważniejsze funkcję współczesnych urządzeń mobilnych. A czego jeszcze możemy się spodziewać? To już zależy tylko od rozwoju technologii i jej przydatności.

Tagi: , , , , , , , ,


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.