• Fundacja DKMS – bo nie tylko telefonami człowiek żyje

Fundacja DKMS – bo nie tylko telefonami człowiek żyje

5 czerwca 2010
by bastard3son

Wydaje mi się, że drugi człon tytułu postu jest bardzo wymowny, jednak nie wszyscy posiadają wiedzę na temat Fundacji DKMS i jej działań. Postaram się Wam przybliżyć tę kwestię poprzez ten właśnie post. Fundacja DKMS Polska została w Polsce zarejestrowana pod koniec listopada 2008 roku. Sama fundacja DKMS miała swój początek w Niemczech – powstała dokładnie 28 maja 1991 roku. Fundacja powstała z inicjatywy dr. Petera Harfa oraz prof. dr. Gerharda Ehningera.

Zapytacie pewnie czym sama fundacja się zajmuje, a w końcu to chyba najważniejsza wiadomość. Fundacja DKMS zajmuje się poszukiwaniem jak największej liczby dawców komórek macierzystych dla ludzi chorujących na białaczkę.

Z tego miejsca chcę zaapelować do Was, forumowicze oraz goście odwiedzający blog – zarejestrujcie się jako potencjalni dawcy szpiku, bo to nic nie kosztuje, a komuś może uratować życie.

Bardzo duża część osób boi się oddawać szpik kostny, a ich strach wynika z niewiedzy. Dlatego też pokrótce opiszę Wam co i jak. ;)

Komórki macierzyste, które są niezbędne do życia, znajdują się (w największej ilości) w grzebieniu biodrowym (czyt. kości biodrowej). Tak więc komórki macierzyste można pobrać na dwa sposoby: ze szpiku kostnego lub z krwi obwodowej. Warto dodać, że pobieranie szpiku z kości jest bardzo rzadkim zjawiskiem – najczęściej komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej. Warto dodać, że przy pobieraniu komórek macierzystych z krwi nie jest konieczne przebywanie w szpitalu! Zabieg trwa ok. 3 – 4 godzin, a po kilku dniach ilość komórek macierzystych wraca do pierwotnego stanu.

W przypadku pobierania szpiku kostnego z kości biodrowej, zabieg jest wykonywany pod narkozą, a także jest wymagany pobyt dawcy w szpitalu przez okres 2 – 3 dni. Po zabiegu dawca może odczuwać lokalny ból w biodrze, taki jak przy stłuczeniach. Szpik regeneruje się w przeciągu dwóch tygodni.

Jeśli jeszcze myślicie, ze aby zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych, musicie przechodzić jakieś specjalistyczne badania, jesteście w wielkim błędzie! Wystarczy się zarejestrować pod tym adresem, a po niedługim czasie otrzymasz pakiet rejestracyjny drogą pocztową. Znajdują się w nim – formularz rejestracyjny, materiały informacyjne oraz waciki, przy pomocy których w domu pobierzesz wydzielinę z jamy ustnej. Formularz oraz waciki z pobraną wydzieliną należy odesłać do Fundacji.

Kiedy zostaniesz zarejestrowany jako potencjalny dawca komórek macierzystych otrzymasz list z Fundacji DKMS z podziękowaniami, a także osobisty numer dawcy wraz z kartą dawcy, a także, jako upominek, otrzymasz symbol Fundacji (czerwony puzzel), który można przypiąć np. do klapy marynarki.

Na zakończenie dodam jeszcze, ze liczę na to, iż ten krótki opis wyjaśnił Wam na czym polega pobieranie komórek macierzystych. Mam nadzieję, że w niedługim czasie dołączycie, tak jak ja, do grona potencjalnych dawców komórek macierzystych!

Więcej informacji możecie uzyskać pod adresem: www.dkms.pl


Tagi: , , ,


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.