• Przegląd aplikacji do Facebook’a z Ovi Store

Przegląd aplikacji do Facebook’a z Ovi Store

3 czerwca 2010
by bastard3son

Można by się zastanawiać dlaczego akurat Facebook. Odpowiedź jest bardzo prosta – jest to jeden z największych serwisów społecznościowych, który skupia użytkowników z całego świata.  Nokia przewidziała, iż użytkownicy urządzeń mobilnych mogą chcieć móc korzystać z usług tego serwisu, gdziekolwiek się będą znajdować. Dostępów do Facebooka jest kilka, a ja opiszę tutaj te najciekawsze. Wszystkie aplikacje testowałem przy pomocy Nokii 5530 XpressMusic.

Posiadając taki telefon mamy dostępnych kilka sposobów połączenia z Facebookiem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Pierwszy sposób – dla kogoś kto nie za zwyczaju poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Mowa oczywiście o dostępie do FB z poziomu przeglądarki w komórce. Sposób drugi to instalacja pluginu dla Facebooka w aplikacji Udostępnianie Online. Następny sposób to już najzwyczajniejsza w świecie aplikacja – Snaptu. Ostatni sposób to również aplikacja, która nazywa się Socially.

Dostęp do Facebooka z poziomu systemowej przeglądarki

Naprawdę dla ludzi wytrwałych. Po załadowaniu się pierwszej strony dostajemy mobilnego FB, w wersji dla telefonów komórkowych z klawiaturą. Teksty są małe i bez powiększania (które jest męczące) się nie obejdzie.

Facebook w wersji dla telefonów komórkowych

Na całe szczęście na dole strony znajduje się odnośnik zatytułowany „Strona dla urządzeń dotykowych”. I fakt – strona staje się przejrzysta i o wiele łatwiej się po niej poruszać. Jednak i tu jest mankament. Strona została tak zaprojektowana, że jeżeli telefon nie jest wyposażony w 3G (jak moja N5530XM) to jest strasznie opóźniony czas reakcji. W efekcie powoduje to, że gdy chcemy kliknąć zwykłe „Lubię to!”, trzeba chwilę odczekać, żeby zorientować się czy trafiliśmy w link i zaraz pojawi nam się kontrlink „Nie lubię”, czy może musimy próbować po raz kolejny.

Zawsze pozostaje nam jeszcze możliwość otworzenia pełnej strony serwisu. W tym przypadku trzeba się liczyć oczywiście z dużą ilością transmitowanych danych. O dziwo stroną taką się całkiem przyjemnie obsługuje. Linki są w końcu rozłożone wygodnie i klikanie ich nie sprawia szczególnych problemów. Największym plusem korzystania z pełnej wersji Facebooka w przeglądarce jest to, iż bez problemowo uploaduje się dzięki niej zdjęcia.

Facebook w wersji dla urządzeń dotykowych

Całe korzystanie z FB w przeglądarce telefonu niesie ze sobą jedną, wielką wadę. Kiedy załaduje nam się strona FB dla komórek istnieje tylko odnośnik do strony dla urządzeń dotykowych – nie można się przenieść od razu do pełnej wersji serwisu. No i jeszcze to, że przeglądarka w żaden sposób nie zapisuje który sposób przeglądania FB preferujemy (komórkowy, dotykowy, pełny), tylko za każdym razem trzeba ów sposób wybierać.

Facebook w pełnej wersji

Plugin furtiv mobile dla aplikacji Udostępnianie Online

Widżet do aktywacji Facebooka w aplikacji Udostępnianie Online

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż wtedy, tak jak w przypadku przeglądarki, poruszamy się w obrębie aplikacji stworzonych przez Nokię. Trzeba jednak przyznać, że logowanie się do FB przy pomocy tego pluginu jest straszne. Klika razy do tego podchodziłem, żeby w końcu działało. Minusów też jest sporo. Pierwszym z nich jest to, że aplikacja ta służy tylko do dzielenia się zdjęciami i ich podpisami. Nie ma dostępu do zwykłego „O czym teraz myślisz?”.  Drugim minusem jest fakt, że wysłane zdjęcia nie są dodawane od razu do profilu. Trzeba je zaakceptować z poziomu zwykłego Facebooka. Na szczęście jest i na to rada. Rozmawiałem z jednym z Przedstawicieli furtiv’u, który przedstawił mi sposób ominięcia tego ograniczenia. Otóż jest sposób na nadanie aplikacji furtiv’u specjalnych uprawnień tak, aby wysłane zdjęcia były od razu dodawane do profilu.

Facebook w aplikacji Udostępnianie Online

Upload multimediów via Udostępnianie Online

Socially

Eventy

Zakładka Update status

Przyszedł czas na pierwszą aplikację. Jest nią Socially, napisane przez Antarix. Aplikacja ta obsługuje nie tylko Facebooka, ale także Twittera oraz LinkedIn. Trzeba przyznać, iż ta aplikacja posiada najwięcej funkcji, jednak niektóre z nich są uciążliwe na dłuższą metę. Z ciekawostek jako pierwszą przedstawię tą, która pobiera awatary naszych znajomych z Facebooka i dodaje je do numerów telefonów w książce telefonicznej. Warunkiem działania tej opcji jest zgodność wpisanych danych w książce i na FB. Poza tym aplikacja jest w stanie automatycznie łączyć się z FB (najczęściej co pół godziny) i pobierać najnowsze wydarzenia, które zostaną wyświetlone na ekranie głównym.

Dodawanie zdjęć do kontaktów w książce telefonicznej.

Funkcja ‘Update status’ w Socially jest w stanie jednocześnie wysłać tę samą wiadomość do wszystkich serwisów, do których jesteśmy zalogowaniu z poziomu aplikacji.

Minusem tejże aplikacji na pewno jest fakt, iż po pewnym czasie staj się ona irytująca. Niebieski pasek w kontaktach, łączenie z internetem co pół godziny (nowe eventy sygnalizowane są dźwiękiem) z czasem zaczynają denerwować. Poza tym, w żaden sposób nie da się przesyłać multimediów.

Snaptu

Ekran startowy Snaptu

Sudoku w Snaptu

Ta aplikacja, pomimo tego, że po zainstalowaniu zajmuje mniej miejsca niż Socially, obsługuje dużo więcej serwisów. Podstawowymi są Facebook, Twitter, Picasa i kalendarz Google. Poza tym są też serwisy informacyjne i wiele innych (w tym gry).

Menu Snaptu

Tak jak w Socially, nie ma możliwości uploadu multimediów. Możemy zaktualizować status, komentować itp. Dodam jeszcze, że Snaptu wyświetla eventy Facebooka dużo bardziej estetycznie niż Socially i co dosyć ważne, daje dostęp do wiadomości prywatnych.

Facebook via Snaptu

Podsumowanie

Na zakończenie napiszę, iż wszystkie te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, jednak moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z Facebooka z poziomu systemowej przeglądarki bądź Opery Mobile, czy też Opery Mini. Nie mniej jednak warto mieć zainstalowany plugin FB dla aplikacji Udostępnianie Online, ponieważ przydaje się on szczególnie w sytuacjach kiedy zależy nam tylko na wysłaniu zdjęcia.

Tagi: , , , , , , , , ,


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.