• Jak mobilny internet wpływa na funkcjonalność telefonu?

Jak mobilny internet wpływa na funkcjonalność telefonu?

23 maja 2010
by bastard3son

Internet w telefonie istnieje nie od dziś, jednak dla wielu jest on nie potrzebny, a dla jeszcze innych wręcz zbędny. Producenci telefonów doprowadzili do tego, że model bez dostępu do internetu nie ma prawa istnienia. Postaram się przybliżyć Wam kwestię użyteczności internetu w telefonie, na przykładzie Nokii 5530 XpressMusic.


Najpierw przedstawię sytuację, kiedy nie korzysta się z internetu w telefonie. Po uruchomieniu muzycznej 5530 dostajemy podstawowe funkcje, takie jak: telefon, wiadomości SMS, wiadomości MMS (jeżeli mamy skonfigurowany punkt dostępu), odtwarzacz muzyki, kalendarz, galeria i aplikacje + gry. Po otwarciu menu wiadomości, na liście widoczna jest między innymi skrzynka pocztowa, ale niestety – aby z niej skorzystać wymagane jest połączenie z siecią.

Następne są kontakty. A tutaj… zakładka z logiem Ovi by Nokia. Fajnie zrobić kopię zapasową kontaktów i móc rozmawiać ze znajomymi ‘na żywo’ – jednak bez dostępu do sieci się nie obejdzie.

W przypadku muzyki wydawałoby się, że sprawa jest prosta – w końcu potrzebny nam odtwarzacz. I prawda – nie łączy się on z internetem, ale obok ikony odtwarzacza są takie ikony jak Muzyka Ovi, Podcasting, czy DJ list odtwarzania. Tutaj przykro mi, ale nie masz internetu = nie korzystasz.

No i przyszedł czas na aplikacje. Prosty kalkulator, konwerter, notatki, menedżer plików i Transfer kontaktów. To wszystko z czego możesz skorzystać, bez połączenia z internetem.

Teraz pora przedstawić sytuację kiedy mamy połączenie z siecią z poziomu telefonu, bo ta diametralnie się zmienia.

W menu wiadomości konfigurujemy sobie skrzynkę mailową tak, żeby zawsze mieć możliwość sprawdzenia, czy nie dostaliśmy jakiejś ważnej wiadomości. W kontaktach łączymy się z Ovi i mamy kontakt ‘na żywo’ ze znajomymi.

Ikona internet już nie zajmuje nam niepotrzebnie ekranu. Mamy możliwość przeglądania pełnych stron internetowych, a także korzystania z serwisów społecznościowych takich jak Facebook, czy MySpace. No i oczywiście YouTube. Kolejna ważna funkcja – Podcasting. Jeśli masz na przykład swoją ulubioną audycję radiową, a nie miałeś możliwości jej odsłuchać to nic straconego! Wyszukaj kanał i subskrybuj go. Wtedy będziesz mógł w każdej chwili pobrać odpowiednie nagranie.

W menu muzyka uruchamiamy aplikację DJ list odtwarzania i możemy dostosowywać sobie playlistę w zależności od nastroju. Brakuje Ci jakiejś piosenki? Żaden problem – jednym ruchem ręki otwieramy Muzyka Ovi i pobieramy poszukiwany kawałek.

No i aplikacje. Masz dostęp do sieci? Masz, a więc otwierają się przed Tobą wielkie wrota. Możesz aktualizować oprogramowanie, możesz pobrać słownik wielojęzykowy, a także możesz przejść do OviStore, skąd pobierzesz wiele interesujących gier i aplikacji.

Oczywistym jest, że znajdą się i tacy, którzy powiedzą „Okej, internet w telefonie może się i przydaje, ale jest za drogi”. Ceny internetu w komórkach stale spadają z prostej przyczyny. Konkurencja. Poza tym coraz więcej modeli telefonów wyposażonych jest w WLAN, dzięki któremu otrzymujemy darmowy dostęp do sieci, jeśli jesteśmy w zasięgu bezprzewodowego internetu. Wracając do cen internetu w komórkach, to są one naprawdę niskie, a przy okazji można jeszcze bardziej oszczędzić wykupując pakiety megabajtów.

Podsumowując, mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że współczesne telefony zyskują 100% funkcjonalności dopiero wtedy, kiedy pozwolimy im na połączenie z internetem. Bez internetu funkcjonalność takiego telefonu można porównać do trialowych wersji oprogramowania przeznaczonego dla komputerów.

Tagi: , , , ,


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.