• Recenzja Nokii X3

Recenzja Nokii X3

18 czerwca 2010
by bastard3son

Z wielką przyjemnością przedstawiam Wam pierwszą recenzję telefonu z Xseries, a mianowicie X3.


Zawartość pudełka:

-Nokia X3,
-bateria BL-4CT o pojemności 860mAh,
-karta pamięci 2GB,
-słuchawki dokanałowe Nokia WH-205 oraz dodatkowe dwie pary różnych wielkości „nakładki”,
-ładowarka sieciowa AC-8E,
-kabel USB CA-101D,
-karta gwarancyjna,
-płyta z oprogramowaniem „Nokia Music”,
-instrukcja obsługi,
-ulotka Music Store.

Bateria:

Mimo, że tylko 860mAh, trzyma mi koło czterech dni. Jednak przy moim użytkowaniu żadna bateria nie wytrzyma dwóch dni. Można ją ładować także kablem USB.

Karta pamięci:

W zestawie znajduje się karta microSD 2GB, na której znajdowała się instalka PCSuite, 10 utworów muzycznych i 4 filmiki. Dodatkowo pamięć można rozbudować do 8GB (niektórzy mówią, że nawet do 16GB, lecz w praktyce tego nie sprawdzałem).

Zestaw słuchawkowy:

Tutaj Nokia mnie zaskoczyła. Bardzo dobrze trzymają się w uszach, przez różne wielkości „nakładek”. Dzięki wbudowanemu w telefon korektorowi można uzyskać bardzo dobrą jakość muzyki i efekt basu. Kabel jest płaski, miękki i w miarę długi.

Ładowarka:

Tutaj kabel nie jest zbyt podatny na wyginanie. Posiada rzep, dzięki któremu ładowarka się plącze. Telefon bez używania ładuje się 1,5-2h.

Kabel USB:

Nie będę się tu rozpisywać. Kabel jak kabel. W zestawie Ca-101D, więc króciutka wersja CA-101 ze złączem MicroUSB. Tak jak pisałem wcześniej- może on także posłużyć do ładowania baterii.

No i wreszcie główny element zestawu, czyli telefon Nokia X3:

Pierwsze wrażenie i wygląd:

Nokia wygląda stylowo, a slider działa idealnie. Zaraz obok 2.2″ calowego wyświetlacza po lewej stronie znajdziemy klawisze  multimedialne służące do włączania/wyłączania oraz przewijania mediów. Niżej stylowo połączone klawisze funkcyjne z zieloną i czerwoną słuchawką, a po środku nich przycisk kierunkowy. Dodam, iż słuchawki nie są kolorowe, lecz diody podświetlenia świecą na zielono i czerwono. Właśnie te klawisze i szybka wyświetlacza bardzo się palcują, co jest bardzo widoczne.
Po rozsunięciu ukazuje się srebrna klawiatura świecąca na biało. Sprawia ona na początku trochę problemów, ale szybko można się do niej przyzwyczaić. Po lewej stronie mamy dziurkę od mikrofonu, a na dole od jednego z dwóch głośników. Z prawej strony u góry znajdziemy przyciski głośności (w aparacie służą do zoomu). Niżej spust migawki aparatu. Z drugiej strony czytnik kart microSD i „oczko” na smycz. U góry Nokii ładnie wkomponowane gniazda: mini-jack, microUSB i ładowania. Tutaj także „dziurki” od drugiego głośnika. Z tyłu znajduje się obiektyw aparatu, a pod nim wytłoczony poziomo napis „NOKIA”.

Soft:

Jest stabilny, lecz najlepiej usunąć standardowe aplikacje, gdyż wszystkie są w autostarcie (wiem, ponieważ gdy chciałem otworzyć np. aplikację „Czat” wyskakuje: „Za dużo otwartych aplikacji. Wybrać aplikację do zamknięcia?”. Po kliknięciu tak wyskakuje większość systemowych aplikacji).

Co nowego?

- Na pewno należy tu napisać o przeglądarce zdjęć. Mamy tu ciekawe efekty przejścia, pokazy slajdów, podział na albumy, oś czasu i najważniejsze – edytor zdjęć. Jeśli chodzi o to ostatnie, to w porównaniu z poprzednimi wersjami jest wspaniały. Teraz wreszcie możemy zapisywać zdjęcia w naturalnej wielkości. Opcje jakie tam znajdziemy to: obracanie/odbijanie zdjęcia, przycinanie, efekty (czarno-białe, negatyw, stare zdjęcie, rozmycie, wyostrzenie, prześwietlenie, wytłoczenie szare, wytłoczenie kolorowe, szary szkic, kolorowy szkic i obraz olejny), deformacja, obramowanie, obiekty clipart, tekst, automatyczne dostrajanie, jasność i kontrast, kolor. Przeglądać i edytować zdjęcia można zarówno w pionie, jak i w poziomie.
- Nokia wreszcie wprowadziła odtwarzanie i nagrywanie filmów w rozdzielczości 240×320.
- Skórki odtwarzacza, radia i equalizera zmieniają się wraz z motywem (jeśli motyw ich nie posiada- włącza się standardowy)
- Do funkcji, których we wcześniejszych wersjach nie było, można zaliczyć ładowanie baterii przez port USB.

Aparat:

X3 została wyposażona w obiektyw 3.2 megapiksela. Potrafi zrobić zdjęcia w rozdzielczości do 2048×1536 pikseli i nagrywać filmy 240×320 pikseli. Zdjęcia przy dobrym oświetleniu wychodzą bardzo dobre, lecz na wieczór nie ma co liczyć na wysoką jakość (tym bardziej, że telefon nie posiada lampy błyskowej).
Oto kilka przykładowych zdjęć:

Odtwarzacz multimediów:

Jeśli chodzi o odtwarzacz to nic względem poprzedniej serii się nie zmieniło. Potrafi odczytać okładki albumów i można zmieniać skórki poprzez dodanie ich do motywu.
A muzyka to czysta przyjemność – stereofoniczne głośniki może nie są najgłośniejsze, lecz wydają bardzo dobrą jakość muzyki zarówno w pomieszczeniach otwartych jak i zamkniętych. O słuchawkach pisałem wcześniej – są jak na Nokię bardzo dobre, lecz jeżeli komuś by nie odpowiadały – telefon ma wejście mini-jack 3,5mm, więc można podpiąć bez problemu swoje. Warto napisać, że podświetlenie klawisza kierunkowego w odtwarzaczu pulsuje w rytm muzyki.

Podsumowanie:
Telefon jest wart swojej ceny. Jeśli ktoś lubi dobrą jakość muzyki za dość niską cenę – to ten telefon jest właśnie dla niego.
___________________________________________

Autor: Viperer

Poprawki: bastard3son

Tagi: , , ,


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.