• Symbian^3 – najważniejsze funkcje.

Symbian^3 – najważniejsze funkcje.

30 maja 2010
by Michał

darmowy hosting obrazków
W najbliższym czasie na rynku zaczną pojawiać się telefony oparte na najnowszej wersji Symbiania o kryptonimie „^3″. Jak obiecałem wczoraj, postaram się opisać najważniejsze funkcje tego OS’a. Pierwszy zapowiedziany model Nokii oparty na tym systemie to flagowa N8.

Poprawiony interfejs użytkownika

Twórcy S^3 postanowili, że chcą zdecydowanie uprościć interfejs użytkownika w telefonach opartych na Symbianie. Chcą by był bardziej funkcjonalny i przyjazny użytkownikowi.

„Wszystko po jednym kliknięciu” – nigdy więcej nie zobaczysz komunikatu „naciśnij by wybrać czy naciśnij by potwierdzić”. Wszystko ma być dostępne za jednym kliknięcie. Krótsze to wybór podstawowej opcji a dłuższe otwiera „roll-on” menu z dostępnymi wszystkim możliwymi czynnościami. Prawdopodobnie będzie możliwość definiowania domyślnych funkcji pojedynczego kliknięcia. Do tego funkcje aplikacji , które mogą odwoływać się do funkcji systemu, będą także dostępne w „roll-onie”.

Wsparcie dla funkcji multitouch - obsługa multitouch jak i specjalnie zdefiniowanych gestów na poziome systemu operacyjnego i aplikacji. Aplikacji może mieć zdefiniowane własne gesty nie obsługiwanie jako podstawowe w systemie.

Lepsze zarządzanie pamięcią – więcej pamięci RAM dostępne dla usera. (chodzi o procentowe zużycie pamięci)

Szybszy UI – wraz z pojawieniem się nowej szaty graficznej zdecydowanie przyśpieszono działanie całego systemu. Wieszanie się czy lagi nie powinny mieć już miejsca.

„Homescreen” ewoluuje

Pulpit Twojego systemu to rzecz, od której zawsze zaczynasz używać swojego telefonu. Twórcy S^3 postanowili zrobić wszystko abyś jak najszybciej dotarł do wszystkich potrzebnych funkcji. Możesz umieścić wszystkie widgety na jednym pulpicie, możesz rozrzucić je na kilka ekranów. Ilość dostępnych pulpitów limitowana jest tylko przez dostępną wolną pamięć RAM.

Do tego możesz na swoim ekranie domowym umieścić skróty do aplikacji, kontaktów, odtwarzacza muzyki. Wraz z nowym system dostaniesz rozbudowany widget manager połączony z olbrzymią bazą różnych dodatków pomagających w pełni spersonalizować Twój telefon.

Multimedia – filmy w rozdzielczości HD, interaktywne radio, podkasty

Poprzednie wersje Symbiania bardziej skupiały się na funkcjach biznesowych niż  multimedialnych. Teraz to się zmienia.

Wyjście HDMI – na dzień dzisiejszy telefony potrafią praktycznie wszystko to co komputery czy konsole. Telefon mieści się w kieszeni więc nie zawsze wielkość jego ekranu Cie zadowoli.  Chcesz pokazać zdjęcia z ostatnich wakacji całej rodzinie ? Chcesz pochwalić się filmikiem z ostatniej imprezy ? Teraz nie ma nic prostszego. Po prostu podłączasz telefon poprzez port HDMI do telewizora czy monitora i dzielisz się swoimi zdjęciami w jakości Full HD.

Bezprzewodowe sterowania odtwarzaczem – wsparcie dla słuchawek umożliwiające zmianę piosenek a także dla urządzeń Bluetooth, które to umożliwiają. Do tego poprzez BT możesz też wyświetlać nazwę piosenki czy okładę albumu. Teraz wiesz wszystko o muzyce bez wyciągania telefonu z kieszeni.

Integracja radia ze sklepem – marzyłeś kiedykolwiek o tym żeby od razu kupić świetną piosenkę, która właśnie słyszysz ? Od teraz to będzie możliwe. Po prostu gdy słuchasz radia i słyszysz piosenkę, która jest dostępna w sklepie pojawi się funkcja „Kup Teraz” kierująca Cie od razu do sklepu z muzyką.

Podkasty – Od teraz możesz słuchać, zarządzać i ściągać podcasty prosto na Twój telefon!

Grafika kolejnej generacji

Nowe podejście do grafiki 2D i 3D umożliwia projektowanie coraz to bardziej zaawansowanych graficznie gier. Dla Symbiana^3 mają powstawać dedykowane karty graficzne. Szata graficzna aplikacja czerpie również korzyści z nowego podejścia do grafiki. Wbudowane aplikacje wyglądają bardzo atrakcyjnie i funkcjonalnie. Najnowszy system oferuje także pół-przezroczyste okna – okno powiadomień wysuwa się kiedy tylko chcesz a do tego jest prawie przezroczyste i wiesz co dzieje się „pod” tym oknem. Urządzenie oparte na tym OS’ie mają wsparcie Open GL’a.

(ź) developer Symbian

Tagi: , ,


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.