• Historia modyfikacji Nokii BB5. Od zera do NokiaHacking.pl!

Historia modyfikacji Nokii BB5. Od zera do NokiaHacking.pl!

27 maja 2010
by ZiomalMarcin

Top Nokia3110c.net

Na początku istnienia forum Nokia3110c.net (gdyż taka była pierwotna domena strony) było takie jak każde inne związane z tematyką telefonów komórkowych. Działy do pomocy, regulamin, download. Moja osobista kariera na forum rozpoczęła się od pojawienia się resetów w ówcześnie posiadanej Nokii 3110 classic. Na forum rządziły wtedy tylko dwie osoby:
- EnterXP – założyciel i administrator,
- EsiuWWW – pierwszy i jedyny moderator na początku jego istnienia.


Forum żyło jak każde inne. Problemy, pomoc użytkownikom, wrzucenie czegoś do pobrania i najważniejszy i najdłużej wałkowany temat – resety telefonu związane z piosenkami i fonoteką.  Próby aktualizacji oprogramowania nie pomagały. Z czasem zaczęły pojawiać się różne amatorskie metody użytkowników na (przynajmniej w jakimś stopniu) złagodzenie skutków tychże bugów, jednak to one cały czas pozostawały top tematem.

Po jakimś czasie na forum zarejestrował się polski pionier modyfikacji BB5, od którego wszystko się zaczęło – Amras666. Ówcześnie 20-letni student bardzo dobrze znał się na telefonach komórkowych, programowaniu, hex’ach. On również podjął z nami walkę o próbę niwelacji resetów. Na próżno. Nie było działającego w 100% sposobu na ich usunięcie. Każdy miał swoją koncepcję.

W późniejszym czasie pojawiło się nowe oprogramowanie do telefonu, o którym dowiedzieliśmy się oczywiście od Amrasa. On jako pierwszy odważył się wgrać ów soft (który nie posiadał języka polskiego, lecz jedynie angielski i kilka azjatyckich) do telefonu po zwykłym kablu USB przy pomocy Phoeniksa 2006. Owszem, z początku wszystko było OK, lecz po czasie niestety resety powróciły. Na szczęście niebawem wyszła kolejna poprawka, która działa tak jak miała – resety odeszły w zapomnienie.

Następnym celem była próba modyfikacji oprogramowania. Amras jako pierwszy podmienił za pomocą Hex-Editora informacje o wersji softu w pliku *.PPM. Od razu na cel poszły grafiki. Sukces, mogliśmy podmieniać grafiki, jednak występowały ograniczenia – rozmiar nowej grafiki mniejszy lub równy oryginałowi. Podmiana w hex’ach była bardzo czasochłonna i monotonna. Należało znaleźć odpowiedni adres i odpowiednio zmienić zawartość. Mały błąd w podmiance – telefon nie działał jak trzeba, albo wcale się nie włączał.

Kolejnym wielkim krokiem w modyfikacjach było pojawienie się użytkownika, którego znamy bardzo dobrze – ndt. Wykorzystując narzędzie NokiX napisał do niego odpowiednie skrypty, dzięki którym podmiana grafik stała się łatwa i przyjemna. Zaczęły pojawiać się pierwsze wielkie modyfikacje, mimo to kilka kluczowych grafik było nie do podmiany – były to dzisiejsze *.NIF’y. Na forum zawitał później także logos2000, który odkodował tablicę znakową niezbędną do modyfikacji jakichkolwiek tekstów. Dzięki wspólnej pracy tych 2 osób powstało stare-nowe narzędzie PPModd, które umożliwiało bardzo wygodną kompleksową podmianę obrazków i tekstów.

Życie na forum toczyło się dalej. EnterXP w końcu postanowił je sprzedać. Nowym właścicielem stał się serwis społecznościowy socjum.pl, który to niestety wykorzystał nas do reklamy swojego biznesu. Z tego powodu forum podupadło i nawet wspólna akcja, która miała na celu przywrócić dawną świetność strony, nie powiodła się. Wtem Pawelooss (administrator NokiaHacking.pl), który po migracji Nokia3110c.net do Nokia3110.socjum.pl awansował na stanowisko moderatora, razem z Kamilloi (również obecny administrator), wpadł na pomysł utworzenia od podstaw zupełnie nowego forum opierającego się na modyfikacjach przeróżnych modelów telefonów Nokia. Jako iż wcześniej w polskim Internecie nie było takiej strony, a na forach poszczególnych modeli (m.in. 5200XM, 5300XM, 6300) znajdowały się jedynie szczątkowe o modyfikacjach, bardzo szybko udało się zgromadzić pasjonatów, którzy zainteresowali się tym zagadnieniem.

Początki były jak zawsze trudne, ale finalnie udało nam się zostać wielkim forum skupionym na modyfikacjach telefonów Nokia. Dzięki programiście ndt, który nadal tworzy różne skrypty oraz pomocy wielu, czasem nawet „szarych” użytkowników udało się stworzyć narzędzia, dzięki którym modyfikacja oprogramowania telefonów Nokia stała się wręcz banalna. Patrząc w przyszłość NokiaHacking.pl zawsze będziemy z sentymentem wspominać naszą genezę, jaką jest forum Nokia3110c.net oraz szczególną sympatią będziemy również darzyć sam model Nokii 3110c, którego odwieczne przekleństwo okazało się dla nas jednak ogromnym błogosławieństwem.

Tagi: , , ,


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.