• Przegląd techniczny plaformy Series 40.

Przegląd techniczny plaformy Series 40.

9 maja 2010
by pawelooss

Przez parę najbliższych notek chciałbym wam przybliżyć teorię platformy S40, jej podział, historię, dane technologiczne oraz możliwości techniczne zaczerpnięte z oficjalnych, anglojęzycznych stron Nokii. Będzie tu więc niejako kontynuacja blogu o Series 40 znanego niektórym czytelnikom, który onegdaj prowadziłem z Kamilem, drugim administratorem strony, na zlecenie zaprzyjaźnionego serwisu ForumNokia.pl. A więc zaczynamy! ;)

Platforma Series 40 jest najpowszechniej stosowaną platformą urządzeń mobilnych marki Nokia. Rozciąga się ona od masowego rynku urządzeń mobilnych, które dostarczają wielu konsumentom pierwszych doświadczeń z mobilnym internetem, aż do urządzeń przeznaczonych dla poszczególnych segmentów rynku, takich jak muzyka czy moda.

Platforma Series 40 jest dynamicznie rozwijającą się platformą mobilną z branży globalnej sprzedaży, dzięki czemu oferuje wykorzystywanie takich technologii, jak np.: Java firmy Sun, Flash Lite firmy Adobe, standardów internetowych oraz wielu innych treści multimedialnych. W miarę rozwoju platformy Series 40 występuje coraz większe wsparcie dla wielowątkowości oraz zmniejszanie barier między urządzeniami mobilnymi a komputerami osobistymi. Stwarza to zupełnie nowe możliwości dla programistów.

Interfejs użytkownika urządzeń Series 40 urządzeń może być również personalizowany motywami, tapetami, a nawet animowanymi wygaszaczami ekranu. Wszystko to jest wspierane przez zabezpieczenia OMA DRM w celu ochrony własności intelektualnej deweloperów.

Dla programistów Java istotną rzeczą jest występowanie tu technologii MIDP oraz CLDC z tablicami JSR, które dostarczają dodatkowych możliwości, typu dostępu do systemu plików, zarządzania wiadomościami, połaczeniami oraz innymi mediami, a także modelowania grafiki.

Programiści multimedialni mogą wykorzystać zaś treści internetowe, wiadomości i technologię Flash Lite, a także strumieniową transmisję audiowizualną, przy użyciu najnowszych standardów branżowych.

Czym różni się Series 40 względem starszych platform?

Jest to kolejny krok naprzód w dziedzinie rozkładów funkcji. Nokia Series 40 rozszerza funkcjonalność dobrze znanego i sprawdzonego rozkładu z dwoma klawiszami wyboru. Cechą wyróżniającą nowy rozkład funkcji jest współpraca z kolorowymi wyświetlaczami, które zwiększają wygodę używania najważniejszych, znacznie ulepszonych funkcji telefonu, takich jak wiadomości MMS, przeglądanie zdjęć i obrazów czy korzystanie z pobieranych aplikacji Java, przeglądarki, kalendarza lub tapet.

Czym charakteryzuje się rozkład funkcji Series 40?

Jego główną zaletą jest podobieństwo do wcześniejszych rozkładów funkcji, a więc osobom znającym dowolny z telefonów firmy Nokia obsługa nowego interfejsu nie sprawi żadnych problemów. Na doskonałą jakość tego rozkładu funkcji składa się intuicyjny układ pozycji menu, elegancka grafika i wzornictwo, mające na celu przede wszystkim wygodę użytkownika.

Jaka jest różnica pomiędzy platformami Series 40 i Series 60?

Platforma Series 40 została zoptymalizowana pod kątem małych, stylowych telefonów o nieco mniej rozbudowanych funkcjach, niż telefony oparte na platformie Series 60. Series 40 wykorzystuje więc prostszy system operacyjny niż Series 60, który jest zaś oparty na wielozadaniowym systemie Symbian OS. Chociaż urządzenia Series 40 nie obsługują co prawda wielozadaniowości i nie udostępniają natywnego kodu API dla stron trzecich, to jednak ich użytkowy interfejs może wydawać się bardziej elastyczny i szybszy od innych, bardziej zaawansowanych platform firmy Nokia.

© 2009 Pawelooss

Tagi: , , ,


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.