• Review HTC HD2

Review HTC HD2

1 maja 2010
by bastard3son

HTC HD2 – dla wielu nieosiągalny high-end, z kosmicznym procesorem i wielkim wyświetlaczem. Ale przyjrzyjmy się temu wszechstronnemu kombajnowi dokładniej – czy rzeczywiście jest tak dobry, jakby wskazywała na to chociażby jego cena? 

Wygląd:

Kiedy wziąłem HD2 do ręki to pierwsze o czym pomyślałem to: „jaki on wielki” i „jaki on lekki”. Co do pierwszego chyba nie ma wątpliwości – wyświetlacz o przekątnej 4,3″ (10,9cm) naprawdę robi swoje. A przecież telefon z samego wyświetlacza się nie składa. Co do tego, iż jest on lekki. Producent podaje masę 157g razem z baterią. Może się wydawać dużo, ale w porównaniu z Nokią 5800 (wyświetlacz 3,2″), która waży 109g; i z Nokią N97 (wyświetlacz 3,5″), ważącą 150g od razu widać różnicę.

Kiedy widzimy HD2, może się wydawać, iż jest on nieporęczny. Poniekąd jest to prawdą… Jeśli wygodnie siedzimy sobie w fotelu, w jednej ręce trzymamy urządzenie, a drugą obsługujemy telefon to jest wszystko w porządku. Problemy zaczynają się np. w momencie kiedy wracamy sobie spokojnie z zakupów z reklamówką w ręce, a ktoś do nas dzwoni. Wtedy koniecznym będzie się zatrzymać, odłożyć reklamówkę i dopiero odebrać telefon.

Z przodu telefonu poza ogromnym wyświetlaczem znajdziemy 5 przycisków fizycznych. Są to: przycisk odbierania; Home (czyli ekran główny), Menu Start; Cofnij i Zakończ. Oczywiście praktycznie wszystkie funkcje, które obsługują wymienione przyciski, można obsłużyć za pomocą ekranu dotykowego.

Tył tego SmartPhone’a jest ładny, metaliczny, raczej matowy i ma wieeeeelki minus. Jest nim aparat. Nie wiem kto to wymyślił, ale oczko 5 megapikselowego aparatu wystaje poza linię obudowy jakieś 2-3 milimetry. Co gorsza, osłonka obiektywu nie jest niczym chroniona. Wydaje mi się, że za takie pieniądze można było pomyśleć o rozwiązaniu takiego problemu. Oczywiście rozwiązanie jest, ale jak to bywa – trzeba sobie za nie zapłacić. Rozwiązaniem jest dokupienie większego akumulatora, który jest grubszy od standardowego, a sprzedawany jest razem z tylną osłoną, która jest specjalnie wyprofilowana. Jeżeli zakupimy taki akumulator to mamy dwa profity – dłuższy czas działania, a do tego bezpieczne oczko aparatu. Warto wspomnieć, że dołączona do akumulatora osłonka dysponuje odchylaną podpórką dola HD2. Przeciwnicy pewnie od razu powiedzą, że wtedy telefon staje się grubszy, cięższy itepe. Ale spójrzmy prawdzie w oczy – 157g to nie dużo i jeśli będzie ciężej to nieznacznie. A druga sprawa – to urządzenie i tak jest spore więc, jeśli będzie trochę grubsze to nie powinno sprawiać to problemu. Tak więc wady takiego rozwiązania są stosunkowo małe w porównaniu do zalet.

Specyfikacja ogólna:

Pojemnościowy ekran dotykowy 4,3″ o rozdzielczości 480×800 pix

Procesor Snapdragon 1GHz

Pamięć RAM: 448MB

Pamięć ROM: 512MB

System operacyjny: Windows Mobile® 6.5 Professional z interfejsem Sense

Pojemność standardowej baterii: 1230mAh

Pojemność większej baterii: 2300mAh

Komunikacja: HSPA/WCDMA: 900/2100 MHz; GSM: 850/900/1800/1900 MHz; 3.5G; EDGE; Wi-Fi®: IEEE 802.11 b/g; Bluetooth 2,1 z EDR; GPS

Złącza: 5-pinowe micro-USB 2.0; stereo audio mini-jack 3,5mm

Software:

I tutaj dopiero zaczyna się zabawa. HD2 oparty na Windows Mobile 6.5 z interfejsem Sense wręcz powala. Funkcjonalność, prostota obsługi i mnogość ciekawych funkcji to domeny tego urządzenia. Zacznę od czegoś, co może nie jest najważniejszą funkcją, ale jest naprawdę ciekawe i ‘gadżeciarskie’. Otóż HTC HD2 jest w stanie dzięki GPS’owi określić swoją pozycję i pobrać z internetu informacje dotyczące pogody w danym miejscu. Powiecie, że to żadna nowość, ale to nie wszystko. W zależności od pogody jaka panuje w danym miejscu, taka sama panuje na ekranie głównym SmartPhone’a. Tzn. że kiedy świeci słońce, na ekranie głównym widać pięknie promieniujące słoneczko, a ikonki są jasne i błyszczące. Jednak kiedy nadejdzie burza, na naszym ekranie głównym będzie ponuro, będą pojawiały się błyskawice i deszcz. Żeby było jeszcze ciekawiej, to w trakcie opadów deszczu co jakiś po naszym ekranie przejedzie wycieraczka tak, abyśmy widzieli wszystko na ekranie.

Oczywiście nie istnieje software idealny i taki też nie jest ten, należący do HD2. Dowodem na to może być fakt, iż właściciel testowanego przeze mnie HTC powiedział, że bez poprawek i ulepszeń Windows Mobile ma bardzo okrojone funkcje. Poprawki, które można zainstalować to procentowy stan baterii na ekranie głównym (domyślnie jest tylko ikona baterii) i rozszerzenie ilości ulubionych kontaktów. Poprawką, której jak do tej pory chyba nie ma (albo ów właściciel jej nie znalazł), jest brak możliwości ustawiania widoczności urządzenia przez Bluetooth. Domyślnie urządzenie jest ukryte i nie mam bladego pojęcia jak i gdzie można to zmienić. Problemy z tego wynikające są takie, że wysłać komuś plik to nie problem, ale odebrać już się nie da.

Kolejną sprawą jest obsługa skrótów. Generalnie to skróty wszystkich aplikacji, które instalujemy na HD2 można umieścić na ekranie głównym. problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy mamy aplikację zripowaną, tj. wystarczy skopiować folder do urządzenia i aplikacja działa. Wtedy przy dodawaniu skrótów, na liście dostępnych aplikacji nie pojawiają się skróty do zripowanych aplikacji. Rozwiązaniem jest utworzenie takiego skrótu, lecz i to nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Interfejs Sense nie udostępnia w prosty sposób tworzenia skrótów do plików. rozwiązaniem tego problemu jest instalacja Commander’a, który już skrót zrobi bez najmniejszego problemu.

Warto wspomnień także o tym, jak łatwo obsługuje się HD2 za pomocą palca. Wszystkie przyciski aplikacji są duże, dzięki czemu nie naciśniemy tego, czego nacisnąć nie chcemy. Tak jest w wypadku wszystkich aplikacji tworzonych dla tego modelu HTC. Schody zaczynają się np. w przypadku wspomnianego przed chwilą Total Commander’a. Jest to aplikacja tworzona ogólnie pod mobilnego Windows’a, a nie konkretnie HD2. Tutaj przyciski są dosyć małe i zdarza się, że wybierzemy niechcianą funkcję.

Kolejnym minusem egzemplarza, który miałem przyjemność testować było bezwzględne minimalizowanie się aplikacji. Wyglądało to tak, że w każdej aplikacji naciśnięcie krzyżyka, który służy domyślnie do zamykania programu, powodowało minimalizację programu, a nie jego zamknięcie. Sprawiało to o tyle problemu, że za każdym razem trzeba było włączać menedżera zadań i zamykać wszystkie aplikacje. Podobno gdzieś można zainstalować poprawkę, która zamyka aplikację po naciśnięciu tego krzyżyka… ale co wtedy stanie się z minimalizacją?

Multi-touch. Jest, bo to w końcu ekran pojemnościowy, jednak jest obsługiwany tylko przez aplikacje dedykowane dla HD2. Prostym przykładem jest przeglądarka zdjęć. Preinstalowana jak najbardziej obsługuje powiększanie obrazów tak jak jest to na przykład w iPhone’ach. Ale kiedy zainstalujemy jakąś przeglądarkę zdjęć pod WM, a niekoniecznie pod WM na HD2 to możliwym jest, że będziemy musieli szukać funkcji poiększania. W kwestii przeglądania internetu jest tak samo z tym, że w HD2 preinstalowany jest zarówno Internet Explorer, jak i Opera Mobile i obie te przeglądarki obsługują powiększanie dzięki multi-touch.

Ciekawostki:

Urządzenie HTC HD2 posiada ciekawą funkcję routera Wi-Fi. Polega to generalnie na tym, że w sytuacji kiedy nie mamy dostępu do żadnej sieci WLAN, mamy HD2 i laptopa, to możemy wykorzystać naszego SmartPhone’a jako router. Telefon łączy się wtedy z internetem i dzieli połączenie z laptopem. Funkcja naprawdę przydatna jeśli koniecznie potrzebujemy skorzystać z internetu z poziomu komputera.

Wszelkiego rodzaju powiadomienia i alerty dotyczące np. nowej wiadomości lub nieodebranego połączenia, które otrzymujemy w momencie kiedy wyświetlacz jest wyłączony, są od siebie oddzielone. Postaram się to zobrazować właśnie na przykładzie nowego SMS’a i nieodebranego połączenia. Zawsze kiedy chcemy odblokować telefon mamy na ekranie jeden ‘suwak’, który ekran odblokowuje ów ekran. Kiedy mamy kilka alertów, ilość suwaków jest zależna od kategorii alertów. Czyli w wyżej wymienionym przypadku suwaki są trzy. Pierwsze to zwykłe ‘Odblokuj’, po którym trzeba po kolei uruchamia sobie skrzynkę SMS lub połączeń. Suwak nr 2 to ‘Nowa wiadomość’. Po jego przesunięciu skrzynka SMS jest od razu otwierana, a do listy nieodebranych połączeń trzeba przejść samemu. Analogicznie jest kiedy skorzystamy z suwaka przy nieodebranym połączeniu.

W HTC HD2 jest preinstalowana latarka. Jest to o tyle ciekawa aplikacja, że ma ona regulację natężenia światła. Pierwszy stopień to 50% mocy jednej diody. Stopień drugi to 100% jednej diody, a trzecim stopniem jest świecenie obu diod.

Tajwańska firma HTC oferuje, jako akcesorium specjalne rysiki pojemnościowe, którymi możemy obsługiwać ekrany pojemnościowe. Kosztują one 28$. Można by powiedzieć, że to dużo jak za rysik, ale trzeba pamiętać, że sa one bardziej zaawansowane, a poza tym, jeśli stać kogoś na HD2 to raczej nie braknie mu na rysik.

P.S. Wybaczcie jakość zdjęć, ale oświetlenie nie domagało.

Tagi: , , , , ,


Komentarze do artykułu znajdują się w odpowiednim temacie w dziale Blogosfera.